Wydatki niewygasające a zaangażowanie w sprawozdaniu Rb-28S PDF Drukuj Email

W sprawozdaniu Rb-28S zaangażowanie nie może być niższe niż wykonane wydatki.

 

Pytanie

 

Czy niezrealizowane wydatki (plan), dla których nie przeprowadzono postępowania przetargowego ani nie zawarto umów na ich wydatkowanie, a które mocą uchwały Rady Miejskiej stają się wydatkami niewygasającymi (NW) mogą nie być zaangażowane? Zarządzenie wewnętrzne jednostki UM określa, kiedy powstaje zaangażowanie. Nie przewiduje ono jednak, aby zaangażowanie powstało na podstawie uchwały o wydatkach niewygasających. Czy dopuszczalne jest, aby w rocznym sprawozdaniu Rb-28S wartość wydatków wykonanych zawierająca wydatki niewygasające była wyższa o NW od zaangażowania o wartość NW, np. plan = 100, zaangażowanie = 80, wydatki wykonane = 100, wydatki NW = 20?

 

Odpowiedź

 

Zgodnie z instrukcją do sporządzania sprawozdania Rb-28S w kolumnie „Zaangażowanie" wykazuje się dane dotyczące zaangażowania planu wydatków budżetowych roku bieżącego na podstawie obrotów wynikających ze strony Ma konta 998. Zgodnie z komentarzem, konto to służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym jednostki budżetowej danego roku budżetowego oraz w planie finansowym niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku budżetowym.

Na stronie Ma konta 998 ujmuje się wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym. Jak z powyższego wynika, w sprawozdaniu Rb-28S zaangażowanie nie może być niższe niż wykonane wydatki, może być co najmniej równe wykonaniu.

 

KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
wyszukiwarka zaawansowana
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY