BDO Finanse Publiczne nr 10 (24) Październik 2009

Od Redakcji

Szanowni Państwo!

 

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o finansach publicznych, zaś rząd przyjął projekt budżetu na 2010 r. Treść ustawy o finansach publicznych, która ma zacząć już obowiązywać - z wyjątkiem niektórych przepisów - od 1 stycznia przyszłego roku, zamieściliśmy w naszym sierpniowym biuletynie. Co do budżetu, to zdaniem premiera Donalda Tuska jest on odpowiedzialny, ostrożny, bezpieczny i wykonalny. W opinii premiera w tym budżecie musiały być, i są, stuprocentowe gwarancje dla ludzi, których życie i wynagrodzenia zależą od budżetu. Gwarancje te dotyczą między innymi rewaloryzowanych wypłat rent i emerytur oraz podwyżek dla nauczycieli. Przypomnijmy, że deficyt budżetowy ma wynieść 52,2 mld zł.

Jak wynika z projektu, przychody z prywatyzacji zaplanowano na ok. 25 mld zł, a w 2010 roku po raz pierwszy zostaną oddzielone dochody, wydatki i deficyt „krajowego" budżetu od budżetu środków Unii Europejskiej. Poziom dochodów budżetowych będzie głównie zależał od zwiększenia limitu zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, ulgi dla podatników z tytułu dodawania biokomponentów do paliw silnikowych w ramach opłacania podatku akcyzowego, wzrostu akcyzy na papierosy oraz zmiany w podatku PIT i CIT dotyczącej zasad rozliczania użytkowania samochodów wykorzystywanych na inne cele niż związane z działalnością gospodarczą. W 2010 r. - w stosunku do 2009 r. - zwiększy się, choć minimalnie udział gmin we wpływach z podatku PIT. W projekcie informuje się, że łączny udział samorządu terytorialnego we wpływach z tego podatku wzrośnie w przyszłym roku z 48,57 do 48,79 proc. Jeśli chodzi o CIT, będzie to również wzrost symboliczny - z 22,11 do 22,86 proc.

 

Co do regulacji prawnych, to polecamy w tym wydaniu biuletynu artykuł eksperta BDO Krzysztofa Ścipienia  na temat projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Zwracamy również uwagę m.in. na sprawy dotyczące:

  • inwentaryzacji - istotnego elementu ustalenia aktywów i pasywów jednostki,
  • księgowania odsetek od kredytu zaciągniętego przez gminę na zadanie inwestycyjne,
  • podatnika VAT w zakresie gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa,
  • kwalifikowania opłat związanych z ponoszeniem kosztów sądowych przez jednostkę budżetową,
  • budżetowych wskazówek,
  • obowiązków informacyjnych jst w kontekście możliwości obiektywnej oceny ich sytuacji finansowej,
  • jakości usług komunalnych,
  • rozliczenia podatku VAT w przypadku otrzymania dotacji.

 

Zapraszam do lektury i bezpłatnej subskrypcji biuletynu!

Redaktor prowadzący

Sławomir Wach"Ustawa o rachunkowości 2009. Komentarz. Wydanie 4"

ustawa_helin_mini

 

Z przyjemnością informujemy Państwa o ukazaniu się najnowszego, czwartego wydania komentarza do ustawy o rachunkowości. Autor książki - dr Andre Helin omawia znowelizowane przepisy tej ustawy, dokonuje ich gruntownej analizy oraz ocenia wpływ nowelizacji na sposób ewidencjonowania operacji i wyników gospodarczych.

 

czytaj więcej

 

 

 

 

 

 

 
KONTAKT

Zadaj nam pytanie a nasz ekspert skontakuje się z Tobą w najbliższym czasie

NASZE BIURA

Sprawdź gdzie w Polsce znajdziesz nasze biura
ARCHIWUM

WYSZUKIWARKA

Wpisz poniżej szukane słowo lub frazę
Wyszukiwanie zaawansowane
Biuletyn

Kategoria
Autor

Źródło

SUBSKRYPCJA

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o naszych szkoleniach? Zapisz się!

SZKOLENIA

    Nie znaleziono szkoleń
NASI PARTNERZY